Stroški in koristi vlaganja v dolgoročni razvoj kadrov

Primerjava s kratkoročnimi, reaktivnimi strategijami

Vlaganje v dolgoročni razvoj človeških virov ima več pomembnih prednosti pred kratkoročnim, reaktivnim pristopom. Spodnja primerjava je namenjena lažjemu razumevanju stroškov in koristi obeh pristopov.

Dolgoročni razvoj kadrov

Usklajenost s strateškimi cilji:

Dolgoročno načrtovanje človeških virov je tesno usklajeno s splošnimi strateškimi cilji podjetja.To zagotavlja, da se delovna sila razvija skupaj s poslovnimi cilji, kar je ključnega pomena za trajnostno rast in konkurenčno prednost.

Primer: Podjetje, ki načrtuje širitev na nove trge, lahko že vnaprej razvije nabor nadarjenih kadrov s potrebnimi znanji in izkušnjami.

Analiza vrzeli v znanju in spretnostih ter usposabljanje:

Proaktivno prepoznavanje in odpravljanje vrzeli v znanju in spretnostih z usmerjenimi programi usposabljanja lahko bistveno poveča zmogljivosti delovne sile.S tem se ne obravnavajo le trenutne potrebe, temveč se organizacija pripravi na prihodnje izzive (HiBob).

Statistični podatki kažejo, da podjetja s celovitimi programi usposabljanja poročajo o 218 % višjem prihodku na zaposlenega in 24 % višji stopnji dobička v primerjavi s tistimi, ki za usposabljanje porabijo manj.

Boljša zadržanost in zadovoljstvo zaposlenih:

Dolgoročne naložbe v kadrovske zadeve vodijo k boljši zadržanosti zaposlenih in višji stopnji zadovoljstva. Visoka stopnja zadrževanja zaposlenih je povezana z večjo produktivnostjo in manjšimi stroški, povezanimi z zaposlovanjem in usposabljanjem novih zaposlenih.Podjetja z visoko stopnjo zvestobe zaposlenih so za 22 % uspešnejša od svojih konkurentov.

Izvajanje zanesljivih načrtov za razvoj in napredovanje v karieri lahko zmanjša fluktuacijo ter spodbuja zvesto in motivirano delovno silo.

Časovna stroškovna učinkovitost:

Dolgoročne kadrovske strategije sicer zahtevajo začetno naložbo, vendar sčasoma pogosto vodijo k večji stroškovni učinkovitosti. Z razvojem notranjih talentov lahko podjetja zmanjšajo potrebo po dragih zunanjih zaposlitvah in zmanjšajo stroške, povezane z menjavami. Vlaganje v kadrovsko tehnologijo in avtomatizacijo lahko racionalizira procese in izboljša učinkovitost, kar prinaša dolgoročne prihranke.

Kratkoročne, reaktivne kadrovske strategije

Takojšnja dodelitev virov:

Kratkoročne strategije pogosto vključujejo takojšnje rešitve, na primer hitro zaposlovanje ali začasne kadrovske rešitve za reševanje nujnih potreb. To lahko sicer zagotovi hitro pomoč, vendar pogosto povzroči višje stroške in manjšo učinkovitost zaradi pomanjkanja strateške usklajenosti (Shibumi).

Kratkoročne rešitve lahko rešujejo takojšnje težave, vendar lahko privedejo do dolgoročnih težav, če niso vključene v širšo kadrovsko strategijo.

Večja fluktuacija in stroški zaposlovanja:

Reaktivno zaposlovanje običajno vodi do višje stopnje fluktuacije, saj zaposleni, ki so prišli zapolniti takojšnje vrzeli, morda niso najprimernejši za kulturo podjetja ali dolgoročne potrebe. Ta krog je lahko drag in moteč.

Stroški fluktuacije so lahko precejšnji, pogosto znašajo od 1,5 do 2-kratnik letne plače zaposlenega, vključno s stroški zaposlovanja, uvajanja in usposabljanja nadomestnih delavcev.

Pomanjkanje razvoja in zavzetosti:

Zaposleni se lahko počutijo podcenjene in nezaposlene, če menijo, da podjetje ne vlaga v njihov dolgoročni razvoj.To lahko povzroči slabšo moralo in produktivnost, kar vpliva na splošno poslovno uspešnost.

Vlaganje v dolgoročni razvoj kadrov je stroškovno učinkovitejše in koristnejše od kratkoročnih, reaktivnih strategij. Dolgoročno načrtovanje se usklajuje s strateškimi poslovnimi cilji, izboljšuje zadržanje in zadovoljstvo zaposlenih ter zagotavlja bolj usposobljeno in motivirano delovno silo. Čeprav zahteva precejšnjo začetno naložbo, dolgoročne koristi pri učinkovitosti, produktivnosti in prihrankih stroškov daleč presegajo kratkoročne koristi reaktivnega pristopa. Z osredotočanjem na proaktivne kadrovske strategije lahko podjetja oblikujejo odporno in prilagodljivo delovno silo, ki je pripravljena na prihodnje izzive.

Previous
Previous

Pomen dolgoročne kadrovske strategije za vodilno vlogo na trgu

Next
Next

Dolgoročna kadrovska strategija ali kratkoročni ukrepi?